Santiago, Chile

Domingo, 21 de Setiembre del 2014

Actualizado: Hace, hace pocos segundos.

20°

Buscador

Firma Ushtrimore - Ekonet (dokumentar)

Descripción: Firma ushtrimore - EkoNet (Dokumentar) Nė kuader tė projektit ECONET pėr firma ushtrimore u bė si pjesė e projektit pėr promovimin e aftėsimeve profesionale nė shkollat e mesme tė Kosovės edhe filmi dokumentar nga ASHA Production pėr firma ushtrimore. Ky projekt po implementohen nga organizata qeveritare KulturKontakt Austria nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknoligjisė dhe Ministrinė Federale tė Austrisė pėr Arsim, Art dhe Kultur dhe ėshtė financuar nga Agjensioni Austriak pėr Zhvillim (Austrian Development Agency) qė ėshtė pjesė e Ministrisė sė Punėvė tė Jashtme tė Austrisė. Qėllim i projektit ėshtė pėrkrahja e shkollave tė Kosovė, me qėllim tė modernizimit tė sistemit arsimor nė Kosovė dhe me qėllim tė mundėsimit tė njė aftėsimit mė tė mirė profesional tė nxėnėsve nė mungesė vendeve tė praktikės nėpėr ndėrmarrje reale. Firma Ushtrimore ėshtė formė e re mėsimore nė kuadėr tė sė cilės pėrkrahėt dhe nxitėt mėsimi praktik i cili simulon biznesin real dhe mendimin ndėrmarrėsor. Nė firmėn ushtrimore ushtrohėn procedurat reale tė punės sė ndėrmarrjeve si dhe u mėsohėn nxėnėsve kualifikimet e nevojshme pėr tregun modern tė punės dhe pėr zbatimin e njohurive tė aftėsuara teorike nė praktikė. Lėnda Firmė Ushtrimore implementohet nė shkolla tė mesme ekonomike tė Kosovės qė nga viti 2004 (nė bashkėpunim me MASHT dhe me pėrkrahje nga Swisscontact dhe KulturKontakt Austria) pėr kryrjėn e praktikės profesionale, si dhe qė nga viti 2010 edhe nga DANIDA nė shkolla tė mesme tė bujqėsisė Bashkėpunim me Qeverinė dhe Ministrinė Austriake dhe Zvicėrrane tė Arsimit nė kėtė fushė Deri mė tani ėshtė implementuar nė 23 shkolla tė mesme ekonomike (17 shkolla nė kuader te projektit Econet nga KulturKontakt Austria) tė Kosovės (Prishtinė, Gjilan, Mitrovicė, Pejė, Prizren, Gjakovė, Ferizaj, Podujevė, Malishėvė/Kijevė, Skėnderaj, Drenas, Fushė Kosovė, Dragash, Lipjan, Vushtrri, Novoberde, Deēan, Istog, Shtime, Kaqanik, Viti, Kamenicė dhe Rahovec) dhe 5 shkolla bujqėsore (Prishtinė, Pejė, Ferizaj, Gjilan dhe Vushtrri). Trajnimi edhe themelimi i firmave ushtrimore edhe pėr klasėt nė gjuhėn boshnjake dhe turke nė Prizren, Pejė dhe Dragash. Tani ka nė Kosovė gjithsejt 115 FU nė 30 shkolla te mesme publike dhe jopublike ekonomike, bujqėsore dhe teknike Nė kėtė vit nė Prishtinė do tė organizohet panair i 7 i firmave ushtrimore nė Prishtinė ku do tė marrin pjesė rreth 120 firma ushtrimore. Tė anėtarėsuar nė EUROPEN (rrjetin ndėrkombėtar tė FU)

Duración: 5:46 Seg.

Publicado el: 07 FEB 13, 06:25 am.

Visto: 1721 Veces.


CRÉDITOS (Fuente de Youtube): ASHA